کد خبر : 120606
تاریخ انتشار : شنبه 15 ژانویه 2022 - 11:30

پلی میان کاخ هفت دست و آیینه‌خانه

پلی میان کاخ هفت دست و آیینه‌خانه

به گزارش خبرنگار ایمنا، پل جویی با پهنای کم و ۱۴۷ متر طول، دارای ۲۱ دهانه است که به دستور شاه‌عباس دوم صفوی در سال ۱۰۶۵ قمری برای متصل کردن کاخ‌های هفت دست و آیینه‌خانه ساخته شد. ازلحاظ معماری، پل جویی اصفهان ۲۱ دهانه با طاقه‌ای جناغی و دو اتاقک کوچک در بخش میانی و

به گزارش خبرنگار ایمنا، پل جویی با پهنای کم و ۱۴۷ متر طول، دارای ۲۱ دهانه است که به دستور شاه‌عباس دوم صفوی در سال ۱۰۶۵ قمری برای متصل کردن کاخ‌های هفت دست و آیینه‌خانه ساخته شد.

ازلحاظ معماری، پل جویی اصفهان ۲۱ دهانه با طاقه‌ای جناغی و دو اتاقک کوچک در بخش میانی و آب برهای مثلثی دارد و در بخش میانی این پل، برجی شش‌ضلعی قرارگرفته بود که از هر طرف آن، چشمه‌ای روان می‌شد. برج شش‌گوشه وسط پل با چشمه‌های آب جاری فرح‌بخش حال امیران، اشراف، مهمانان و سفیرانی بود که به حضور شاه شرفیاب می‌شدند. در قسمت غربی این پل آب رودخانه به‌صورت دریاچه‌ای جمع می‌شد که به همین لحاظ به آن «پل دریاچه» نیز می‌گفتند.

ساختار این پل سنگ‌تراش است و در پایه‌های آن از ملات ساروج و در بدنه و طاق‌ها، آجر با ملات گچ به‌کاررفته است.

پلی میان کاخ هفت دست و آیینه‌خانه

روی این پل جوی آبی روان بوده که به همین دلیل آن را پل جویی نیز نامیده‌اند، درواقع این جوی، آب را به باغ‌های شمالی زاینده رودمی‌رسانید. دلیل نام‌گذاری پل بانام پل جویی، جوی کوچکی بوده است که از روی پل عبور می‌کرد.

این پل را گاه به‌غلط در زبان عامیانه مردم، «پل چوبی» نیز می‌نامند درحالی‌که در ساختمان این پل اصلاً از چوب استفاده‌نشده است و این نام درواقع تلفظ غلط و یا شاید ساده‌تر کلمه عامیانه «چوبی» است. بااین‌حال شاردن در کتابش به‌صراحت این پل را از جنس چوب بر پایه‌های سنگی ذکر کرده است و نمی‌توان قاطعانه گفت که عنوان «پل چوبی»، نادرست است.

نام اصلی پل جویی، پل سعادت آبادبوده و به فراخور مجاورت با هفت کاخ از کاخ‌های سلطنتی عصر شاه‌عباس دوم، پل هفت‌دست نیز نام داشته است. در کتاب فواید الصفویه که از مآخذ تاریخ عهد صفویان است به‌روشنی نام این پل «پل سعادت‌آباد» یادشده است.

پلی میان کاخ هفت دست و آیینه‌خانه

پل جویی برای آمدوشد عامه مردم نبوده است بلکه تنها وسیله ارتباط باغ‌های سلطنتی دو کناره شمالی و جنوبی رودخانه یعنی باغ معروف به باغ دریاچه با باغ‌های گسترده سعادت‌آباد میان پل الله‌وردی خان و پل خواجو و بناهای باشکوه کاخ هفت دست و کوشک آیینه‌خانه و کشکول و نمکدان بوده ‌است و در اصل محل عبور خانواده شاه صفوی و امرا و بزرگان و مهمان‌ها و سفرایی بوده است که اجازه دیدار با شاه‌عباس دوم را داشته‌اند.

باگذشت یک سال از استبداد صغیر و به توپ بسته شدن مجلس، در پی دعوت آقا نجفی و حاج‌آقا نورالله نجفی اصفهانی از ضرغام السلطنه، نیروهای بختیاری خود را به اردوگاه باغ ابریشم رساندند. در شب نهم ذی‌حجه ۱۳۲۶ گروهی از بختیاری‌ها به سرپرستی ضرغام السلطنه از پل جویی گذشته خود را به مجاهدین شهری در مسجد امام رساندند. گروهی نیز از دروازه مارنان به مجاهدین شهری ملحق شدند. جنگ در میدان نقش‌جهان میان حکومت قاجاری و سواران بختیاری به اوج خود رسید. سرانجام با شکست سربازان حاکم و فرار اقبال الدوله کاشی خاتمه یافت. در پی این واقعه مجاهدان مشروطه‌خواه بختیاری کنترل شهر اصفهان را به دست گرفتند. در این جریان ضرغام السلطنه اولین رئیس بختیاری بود که وارد اصفهان شد و حاکم اصفهان به کنسولگری روس پناهنده شد.

زیر پل چوبی اتاقک‌هایی وجود دارد که این اتاقک‌ها درگذشته برای جلسه‌های شاهان در نظر گرفته‌شده بوده است، اما امروزه در آن موسیقی‌های سنتی می‌گزارند و با عبور از روی پل موسیقی سنتی به گوش می‌رسد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.