کد خبر : 188733
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مارس 2023 - 13:49

فعال کارگری: حداقل حقوق کارگران باید ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شود

فعال کارگری: حداقل حقوق کارگران باید ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شود

فعال کارگری گفت: دولت در خصوص عمل به قانون خلف وعده کرده و معتقدند باید یک عرفی را با قانون آمیخته و اجرایی کنیم. به گزارش دانستنی های کارگری محسن باقری با بیان این مطلب گفت: صورت‌جلسه سبد معیشت امضاء نشده و به این ترتیب عدد ۱۳ میلیونی که از سوی برخی اعضای جلسه به

فعال کارگری گفت: دولت در خصوص عمل به قانون خلف وعده کرده و معتقدند باید یک عرفی را با قانون آمیخته و اجرایی کنیم.

به گزارش دانستنی های کارگری محسن باقری با بیان این مطلب گفت: صورت‌جلسه سبد معیشت امضاء نشده و به این ترتیب عدد ۱۳ میلیونی که از سوی برخی اعضای جلسه به عنوان مبنای تعیین دستمزد اعلام شد، زشت و ناپسند بود.

-دولت بر خلاف شیوه تاریخی شورای عالی کار یک مدل جدید را ارائه داد که هیچگونه مبنای علمی، قانونی و منطقی ندارد.

-با مدلی که ارائه دادند می خواهند به عددی برسند که قطعا تنش هایی را برای ما بوجود می آورد و ضمن اینکه عمل نادرست نماینده کارفرمایان در گفتگو با خبرنگار  صدا و سیما در خصوص درصد افزایش دستمزد باعث شد هجمه بسیار سنگینی به نمایندگان کارگری وارد شود.

-در جلسه گذشته در خصوص مقایسه حقوق کارمندی و کارگری بحث شد که به عقیده ما هیچگونه مبنای قانونی ندارد.

-می خواهند حداقل دستمزد کارگران را ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کنند.

-در مشاغل دولتی امنیت شغلی وجود دارد و هم اینکه بسته های جانبی دریافت می کنند و قطعا حقوق سال آینده آنها بیش از ۹ میلیون تومان می شود، اما در بحث کارگری به این صورت نیست، حمایت های جانبی ندارند؛ امروزه  بیش از ۹۰ درصد کارگاه های کشور فاقد طرح طبقه بندی مشاغل هستند و بنابراین اصلا تفاوتی بین کارگر با سابقه و بدون سابقه نمی گذارند.

-مقایسه حقوق کارگری و کارمندی را قبول نداریم اما پیشنهاد دادیم اگر قرار است حقوق ها نزدیک شود باید به نحوی حقوق افزایش پیدا کند که دریافتی یک کارگر حداقل بگیر ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شود تا با ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بخش دولتی برابری کند. بنابراین نباید کمتر از این مبلغ را برای کارگران ببینیم.

-نگاه ما با نگاه دولت بسیار متفاوت است.

-افزایش دستمزد باعث تورم نمی شود، آمار این موضوع را ثابت می کند.

-علم اقتصاد ثابت کرده که رابطه خطی بین دستمزد و تورم بسیار ضعیف و ضمن اینکه برای بیکار شدن کارگران اثرات بسیار کمی دارد.

-درخواست ما این است که آدرس کارگاه هایی که در سال ۱۴۰۱ تعطیل شدند به ما بدهد و ببینیم چه کارگاه هایی تعطیل شدند؟ طبق اعلام مرکز آمار کشور در سال ۱۴۰۱ جذب دانش آموختگان دانشگاهی به بازار کار افزایش و همچنین اشتغال افزایش و  بیکاری کاهش داشته است.

-تقویت نیروی کار و همینطور تقویت قدرت خرید باعث رونق بازار می شود، با این دستمزد نمی توانیم نیاز های جامعه کارگری را برآورده کنیم و ضمن اینکه نرخ دستمزد با کشورهای همسایه باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر نتوانیم نرخ برابری رعایت کنیم، قطعا در آینده حتی با مهاجرت کارگران ساده مواجه خواهیم شد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.