کد خبر : 103372
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 اکتبر 2021 - 22:47

حافظ و سعدی قابل کتمان نیستند/ توسعه حافظیه در دستور کار است

حافظ و سعدی قابل کتمان نیستند/ توسعه حافظیه در دستور کار است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اسماعیلی شامگاه چهارشنبه در آئین گرامیداشت یادروز حافظ بیان کرد: حافظ و سعدی دو شخصیت بزرگ تاریخ ساز برای همه ما هستند و هیچ فرد ایرانی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که یک نزدیکی و قرابت و حتی شعر یا نثری را از سعدی و حافظ به ذهن نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اسماعیلی شامگاه چهارشنبه در آئین گرامیداشت یادروز حافظ بیان کرد: حافظ و سعدی دو شخصیت بزرگ تاریخ ساز برای همه ما هستند و هیچ فرد ایرانی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که یک نزدیکی و قرابت و حتی شعر یا نثری را از سعدی و حافظ به ذهن نداشته باشد.

وی افزود: همه ما نسبت به حافظ بزرگ و سعدی شیرین سخن حس خاطره انگیز داریم امروز کتاب حافظ در کنار قرآن و مفاتیح در خانه‌های تک تک ایرانیان دیده می‌شود که به مناسبت‌های مختلف تفالی بر آن می‌زنند.

او ادامه داد: علت ماندگاری برخی شخصیت‌های بزرگ در تاریخ و هویت ما پیوند و اتصالی است که این افراد با قرآن و خداوند متعال پیدا کرده بودند و حافظ چون لسان الغیب است به این مانایی بزرگ دست پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بزرگان ما از مرحوم شهید مطهری و رهبر عزیز ما در کنار سلوک فقهی فلسفی و حکمی خود نگاه ویژه ای به حافظ دارند و مرحوم شهید مطهری که سهم بسزایی در ایجاد پیوند میان دو بخش جدا نشدنی هویت ما دارد

اسماعیلی اظهار کرد: وقتی از جامعه فرهنگی ایرانی صحبت می‌شود در کنار هویت اسلامی زبان فارسی و بخش ایرانی این هویت را حفظ کرده و هنرمندانه رهبران انقلاب توانستند با استفاده از حافظ سعدی و مولوی در مقابل یک تحریف تاریخی و دوگانگی سازی میان ایرانیت و اسلامیت، هویت واحد را در کشور حفظ کنند.

او ادامه داد: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مولود همیشگی و پیوند میان اسلامیت و ایرانیت است که در طول ۴۳ سال انقلاب شکوهمند ایران اسلامی این هویت واحد نقش اساسی در تأسیس و تثبیت انقلاب از خود برجای گذاشته است.

وی افزود: مفهوم غیب که در متن ادبیات اسلامی ما آنچنان تاکید شده با ورود به حوزه انقلاب در حوزه جنگ تحمیلی درهای بزرگی از حماسه و عشق و جاودانگی را وارد کرده است و این خصلت بزرگ انقلاب اسلامی است که با اتکا به هویت بزرگ ایرانی اسلامی و با استفاده دقیق از این مفاهیم برای خود جاودانگی را رقم بزند.

اسماعیلی تاکید کرد: دولت انقلابی و مردمی توجه به فرهنگ را به عنوان جزءاصلی حوزه کاری و خدماتی خود قرار داده است.

وی گفت: در مرور جریان‌های حاکم گذشته بیم آن را پیدا می‌کنم که نکند شدت و حدت مسائل معیشتی و اقتصادی باعث شود دولت از ماهیت فرهنگی خود فاصله بگیرد و آن چیزی که در متن برنامه ریزی ها مورد توجه قرار می‌گیرد حل این مسائل است که اولویت دارد ولی فضای فرهنگی باید طوری تدبیر شود که به حاشیه نرود و در متن باقی بماند.

او یادآور شد: مدیریت کشور باید به حوزه فرهنگ توجه ویژه‌ای داشته باشد و این قضیه در شخص رئیس‌جمهور دولت سیزدهم به وضوح دیده می‌شود که با فهم عمیق از علایق مردان و زنان این مرز و بوم شعار ساخت ایران قوی را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

وزیر ارشاد یادآور شد: شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و با توازن بین شخصیت‌های فرهنگی هنری و مذهبی این اتفاق را رقم می‌زند.

وی متذکر شد: در برنامه‌های کاری خود و در شاخه فرهنگی و هنری توجه ویژه‌ای را به شعر در دستور کار خود قرار داده‌ایم که به زودی بنیاد ادبیات و شعر به عنوان ساختار مستقل در وزارتخانه افتتاح می‌شود.

او قول داد: از طرف رئیس جمهور این قول را می‌دهیم که در دوره چهار ساله توسعه، حافظیه را در دستور کار داشته باشیم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.