کد خبر : 183008
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 26 ژانویه 2023 - 4:35

ارتقا نشاط و امید اجتماعی محور اصلی برنامه‌های دهه فجر شهرداری اصفهان

ارتقا نشاط و امید اجتماعی محور اصلی برنامه‌های دهه فجر شهرداری اصفهان

سعید امامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: برنامه‌های دهه فجر و و بدنه فرهنگی شهرداری در قالب یک ستاد تجمیع شده است. برنامه‌ها در بخش‌های مختلف اعم از معاونت ورزش وتفریح، حوزه معاونت فرهنگی، گردشگری، چهارباع، معاونت اجتماعی، مناطق و تخت فولاد طراحی شده‌اند. وی خاطر نشان کرد: همه بخش‌های مختلف ستاد بزرگداشت

1682005 - ارتقا نشاط و امید اجتماعی محور اصلی برنامه‌های دهه فجر شهرداری اصفهان

سعید امامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: برنامه‌های دهه فجر و و بدنه فرهنگی شهرداری در قالب یک ستاد تجمیع شده است. برنامه‌ها در بخش‌های مختلف اعم از معاونت ورزش وتفریح، حوزه معاونت فرهنگی، گردشگری، چهارباع، معاونت اجتماعی، مناطق و تخت فولاد طراحی شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: همه بخش‌های مختلف ستاد بزرگداشت دهه فجر در شهرداری دیده شده و چندین جلسه تا امروز برگزار شده است. از همین رو از یک‌ماه قبل برنامه‌های دهه فجر مشخص و تجمیع شد تا در نهایت کلیات برنامه‌ها جمع بندی شدند.

مسئول ستاد دهه فجر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تصریح کرد: دسته اول برنامه‌هایی هستند که در دهه فجر، ناظر بر فعال کردن، حمایت کردن و تسهیل کردن فعالیت‌های مردمی پیش بینی شده‌اند. دو فراخوان در همین رابطه منتشر کردیم.

وی اظهار کرد: فراخوان نخست با هدف حمایت از مجموعه‌های فرهنگی که قصد اجرای برنامه در ایام دهه فجر دارند طراحی شد که مراکز، کانون‌ها، پایگاه‌های بسیح و سایر تشکل‌های مردمی دیگر را در بر می‌گیرند. همچنین فراخوان دیگری برای برگزاری مرسام اعتکاف اعلام کردیم.

امامی با بیان اینکه هر دو فراخوان منتشر شده و نشست‌های مختلفی با سرگروه‌های تشکل‌های مختلف فرهنگی از جمله مجموعه فرهنگی المهدی، فرماندهان حوزه‌های مقاومت امام رضا (ع) و امام صادق (ع) و معاونت فرهنگی سپاه استان در این رابطه برگزار شده است.

وی گفت: ذیل این بخش‌ها نیز کانون‌ها و مراکز مختلفی وجود دارند که نقطه نظرات و پیشنهادهای آن‌ها بررسی و تجمیع شده و در قالب همین فراخوان‌ها برای حمایت از برنامه‌ها و خود مجموعه‌ها به دنبال فعال کردن گروه‌ها و سمن‌های مردمی هستیم تا در دهه فجر برنامه‌هایشان را اجرا کنند.

مسئول ستاد دهه فجر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تاکید کرد: اولویت ما حمایت از مجموعه‌هایی است که قصد اجرای برنامه در دل شهر و محله‌های مختلف را دارند. این فعالیت باید در فضای باز انجام شد، به دلیل اینکه شور و نشاط بیشتری در دهه پاسداشت پیروزی انقلاب در این فضاها شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه دسته دوم برنامه‌های ستاد شهرداری برای دهه فجر است و مخاطبان آن عموم مردم هستند که هشت برنامه را شامل می‌شود اظهار کرد: برنامه‌های محله محور و محله پایه سومین دسته مشخص شده در ستاد بزرگداشت دهه فجر هستند که به مردم همان محله و منطقه خاص محل سکونت اختصاص دارند.

امامی تاکید کرد: بیش از ۳۰۰ عنوان برنامه در ۱۵ منطقه شهرداری در فرهنگسراها و دل محله‌ها توسط معاونت فرهنگی مناطق مختلف طراحی شده است. این برنامه‌ها شاد و مفرح و با هدف افزایش شادی و نشاط محله‌ها طراحی شده‌اند و شامل نورافشانی، جشن‌های محلی همراه با مسابقات و سرگرمی می‌شوند.

وی ادامه داد: کلید واژه اصلی مجموعه شهرداری در دهه فجر، ارتقا نشاط و امید اجتماعی است. شعار محوری هم که به زودی آماده خواهد شد در محدوده همین کلیدواژه خواهد بود چرا که همه وطن و ایران اسلامی رادوست دارند.

مسئول ستاد دهه فجر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به اجرای برنامه برای دسته دوم با حضور و دعوت از عموم مردم تصریح کرد: برپایی کنسرت در ورزشگاه پیروزی با اجرای پنج شب پنج خواننده که هر شب، هر پنج خواننده اجرای برنامه دارند. عموم مردم می‌توانند به همراه خانواده در این برنامه حضور یابند. همچنین این پنج خواننده در حال آماده سازی یک قطعه مشترک برای ایران هستند و البته هر کدام از خوانندگان قطعه‌های اختصاصی خودشان را هم دارند و در ورزشگاه اجرا خواهند کرد.

وی افزود: همچنین برنامه ویژه‌ای در میدان امام حسین (ع) به مدت ۴۵ دقیقه در طول دهه فجر در دست تدراک داریم که از جنس نورافشانی گسترده همراه با فضاهای افکتیو، نور، صوت و فضاسازی است. عابران و رهگذران می‌توانند در طول ایام الله فجر انقلاب در این میدان حضور یابند و این رویداد را تماشا کنند.

امامی تصریح کرد: برنامه دیگری با عنوان «جام پرچم» در ۱۰ رشته برای پسران و هفت رشته برای دختران طراحی شده که در قالب یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است؛ مراحل مقدماتی این برنامه در مدارس شهر اصفهان در حال انجام است. این رویداد از یک‌ماه قبل با همکاری سازمان فرهنگی و اداره کل آموزش و پرورش کلیدخورده و دنبال شده است.

وی با اشاره به اینکه مراحل اصلی این رویداد را در مدارس و در طول دهه فجر سال جاری شاهد خواهیم بود خاطر نشان کرد: مخاطبان این رویداد نوجوانان ۱۰ و ۱۱ ساله در دو مقطع چهارم و پنجم دبستان هستند. این رویداد در ۱۷ رشته متنوع بعد از دهه فجر نیز ادامه خواهد یافت.

مسئول ستاد دهه فجر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه رخداد دیگری در محور چهارباغ با عنوان «چهارباغ زی» که در دو یا سه هفته روز جمعه برگزار خواهد شد. برای این رویداد بازی‌های متنوع و بخش‌های مختلف تفریحی تعریف شده است. همچنین برنامه ویژه‌ای با نام «آوای وطن» برای بانوان در باغ‌های بانوان همراه با اجرای جشن‌های ویژه زنانه طراحی شده که اطلاع رسانی خواهد شد و بانوان می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند.

وی گفت: در حوزه گردشگری هم رویداد ویژه‌ای طراحی شده که به گردشگری مناطق سه و یک شهرداری اصفهان اختصاص دارد. مناطقی خاطره انگیز که منازل زنده‌یاد آیت‌الله خادمی و شهید آیت‌الله بهشتی در آنها واقع است. عموم مردم و بویژه مدارس می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

امامی با بیان اینکه برنامه دیگری در مجموعه بزرگ تخت فولاد تدارک دیده شده است افزود: تور گردشگری با عنوان آشنایی با موثران انقلاب طراحی شده که افراد در مدت سه روز عصرها در این مکان حاضر می‌شوند. برگزاری خرده رویدادهای ویژه و جذاب بر سر مزار افراد تأثیرگذار مثل مرحوم پرورش، شمس آبادی و شهدای سال‌های انقلاب در اجرای این طرح دیده شده است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت ستاد دهه فجر در حوزه فرهنگی و در هنرسرای خورشید اظهار کرد: بازخوانی ارکسترال ۱۲ قطعه از قطعه‌های خوانندگان مطرح که در سال‌های گذشته اجراها و تولیدات ویژه ای داشته‌اند. اگر از ابتدای آفرینش تا زمان وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی برش‌های تاریخی را ببینیم، خوانندگان بزرگ قطعات ویژه‌ای متناسب با این برش‌های تاریخی خلق کرده‌اند که این ۱۲ قطعه که از ۱۲ خواننده متفاوت است، توسط یک گروه ارکسترال در هنرهای خورشید اجرا می‌شود.

مسئول ستاد دهه فجر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان گفت: یک برنامه خیابانی در حوزه تئاتر طراحی شده که حدود ۳۰ تا ۴۰ اجرا در سطح شهر خواهد داشت. نقاشی طولی برای کودکان، لیگ فوتبال دستی نوجوانان، نشست بی‌واسطه بان وجوانان در حوزه مخاطب کودک و نوجوان در این بخش طراحی شده است که به مرور در سطح شهر اطلاع رسانی می‌شود.

وی اظهار کرد: در مجموع ۳۰۰ خرده برنامه طراحی شده که در دل محلات اجرا می‌شوند. همچنین ۱۰ طرح شاخصی که عامه مردم دیده شده، در دست طراحی است. برآوردمان این است که ۳۰۰ مجموعه فرهنگی در برنامه‌ها مشارکت کنند و ۳۰۰ برنامه هم با مشارکت و حمایت آن‌ها در دهه فجر اجرا کنیم.

امامی خاطر نشان کرد: برنامه‌های متعددی برای گروه سنی نوجوان در نظر گفته شده است از جمله مسابقه کتاب ویژه دهه فجر که با همکاری آموزش و پرورش و بسیج دانش آموزی اجرا خواهد شد. همچنین برنامه دیگری در خانه انقلاب در دست طراحی است. لیگ فوتبال دستی ویژه نوجوانان، عصرهای رسانه همراه با پخش مستند در رابطه با وقایع انقلاب که نقد آن ویژه گروه سنی نوجوان و جوان طراحی شده است یا غرفه نقاشی کودکان در جشنواره پوپک که روز ۲۲ بهمن قرار است با محوریت نقاشی حوزه کودک در میدان امام اجرا شود دیگر برنامه‌های این مجموعه هستند.

وی تصریح کرد: تمرکز اصلی ما در حوزه نوجوان و جوان بوده چرا که این نسل به دلیل اینکه در آن دوران متولد نشده‌اند، درکی از وقایع انقلاب ندارند و شاید سالمندان نیاز به مرور دهه فجر نداشته باشند چرا که خودشان در شکل‌گیری انقلاب دخیل بوده‌اند. اما در محل باغ تجربه و دفتر تخصصی سالمندان برنامه‌های شاد و مفرحی برای این گروه سنی طراحی کرده‌ایم.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.